.Kontakt

Związek Polskich Plantatorów Chmielu

ul. Opolska 4A

24-310 Karczmiska

Tel. 81 829 10 78

E-mail: biuro@zppch.eu

Aktualności

Nadprodukcja i załamanie sytuacji na rynku wymuszają likwidację plantacji

Nadprodukcja i załamanie sytuacji na rynku wymuszają likwidację plantacji

14.05.2012

Taki był w zasadzie wydźwięk i wynik posiedzenia IHGC w dniu 8 listopada 2011 r. w Norymberdze oraz wspólnej konferencji prasowej branży chmielarskiej i przemysłu piwowarskiego w dniu 10 listopada podczas międzynarodowych targów branży napojów „BRAU Beviale 2011”.

W związku z powyższym w pełni świadomie przesunęliśmy w tym roku termin druku listopadowego wydania naszego przeglądu chmielarskiego „Hopfen-Rundschau”, żeby móc zaprezentować naszym Szanownym Czytelnikom najbardziej aktualne doniesienia na temat sytuacji na rynku światowym.
 
Abstrahując od umów kontraktacyjnych, które dla dużej części produkowanego w Niemczech chmielu będą obowiązywać jeszcze przez najbliższe lata, sytuacja na wolnym rynku, który praktycznie się załamał, wygląda niezwykle dramatycznie. Wynikającą z takiej sytuacji silną presję, żeby natychmiast wycofać z produkcji areały uprawowe nieobjęte umowami kontraktacyjnymi, odczuwają wszyscy plantatorzy chmielu, także i plantatorzy z niemieckich rejonów uprawowych.
 
Już podczas naszych zeszłorocznych zebrań zimowych zwracaliśmy ze strony Związku wielokrotnie uwagę na fakt, że uprawa chmielu bez stosownego zabezpieczenia umowami kontraktacyjnymi nie ma sensu.
 
Dlatego, w obliczu aktualnej sytuacji na rynku, motto tegorocznych zebrań zimowych tym bardziej powinno brzmieć „Ani jedno pnącze chmielu nie powinno być uprawiane bez umowy”. Prosimy o wyszukanie w tegorocznej ofercie zebrań dogodnego dla siebie terminu i wzięcie udziału w zimowych zebraniach Związku Plantatorów Chmielu Regionu Hallertau.
 
Nasz prezes Josef Wittmann przekaże Państwu w swoim referacie „Wpływ nadprodukcji chmielu na areał uprawowy regionu Hallertau” szczegółowe informacje na ten temat.
 
Dramatyczna jest jednak nie tylko sytuacja na światowym rynku chmielu. Jako przedstawiciele Związku Niemieckich Plantatorów Chmielu jesteśmy bowiem tak samo głęboko zszokowani tym, co Komisja Europejska zaprezentowała nam w ramach propozycji reform wspólnej polityki rolnej na okres od 2014. w dniu 12 października 2011 r.
 
Lekkomyślnie i bez wystarczającego uzasadnienia po prostu likwiduje się w ten sposób niezwykle sprawnie funkcjonujący projekt grup producenckich stworzony z myślą o przyszłości niemieckich gospodarstw chmielarskich i całej niemieckiej branży chmielarskiej, skreślając od 2014 r. bez wystarczającego uzasadnienia coroczną pomoc w wysokości 2,227 mln. EUR.
 
Czyni się to w sytuacji cechującej się i tak się ekonomiczną niestabilnością, z którą ponadto wiążą się ogromne wyzwania dla gospodarstw chmielarskich w dziedzinie produkcji.
 
Natomiast przynajmniej nieco nadziei dają nowe odmiany wyhodowane w Hüll o specjalnych aromatach, które można zaliczyć do kategorii tak zwanych flavour hops (odmiany bukietotwórcze). Pierwsze próby warzenia piwa, których efekty można było skosztować na targach BRAU, są w zasadzie bardzo obiecujące i wzbudziły duże zainteresowanie fachowej publiczności reprezentującej międzynarodowy przemysł piwowarski. Tym samym pojawia się konkretna nadzieja na to, że również i dla niemieckich plantatorów chmielu otworzą się w przyszłości możliwości zaopatrywania tak zwanych minibrowarów (craft brewers, craft breweries), które zwłaszcza w USA odnoszą na rynku duże sukcesy, w nowe wyprodukowane w Niemczech odmiany bukietotwórcze (flavours hops) obok tradycyjnych odmian aromatycznych.
 
Że ten segment piw z minibrowarów ma już wpływ na europejski rynek piwa, pokazują wyniki międzynarodowego konkursu piw „European Beer Star”, który w tym roku ponownie odnotował rekordową liczbę uczestników. Szczególnie cieszy tutaj fakt, że także bardzo dużo piw z Niemiec, w tym również z Bawarii, uzyskało czołowe miejsca dzięki wyraźnie chmielonym piwnym kreacjom z charakterem.
 
Znane są już też zwycięskie odmiany 32. Niemieckiej Wystawy Chmielu, które uzyskały złote, srebrne i brązowe medale w grupie odmian aromatycznych i goryczkowych. Zwycięskie odmiany zostały w tym roku ponownie najpierw wybrane w Hüll przez Związek Niemieckich Plantatorów Chmielu we współpracy z Bawarską Krajową Agencją ds. Rolnictwa i berlińskim Dydaktyczno-Badawczym Instytutem Browarnictwa VLB, a następnie przedstawione ekspertom z branży piwowarskiej w Berlinie na Konferencji Październikowej (VLB-Oktobertagung) Dydaktyczno-Badawczego Instytutu Browarnictwa VLB.
 
W niniejszym wydaniu „Hopfen-Rundschau” znajdą Państwo tradycyjnie średnie zawartości alfa-kwasów dla zbiorów 2011 r. ustalone przez Grupę Roboczą ds. Analiz Chmielu (Arbeitsgruppe Hopfenanalytik, AHA), jakie zostały określone w wyniku badań świeżo zebranych chmieli przeprowadzanych jak zwykle tylko do 15 października.
 
Na koniec niech nam będzie wolno również i tą drogą przekazać serdeczne gratulacje nowo wybranej Trójce Królewsko-Książęcej z Tettnang.
 
W imieniu zespołu Związku
Otmar Weingarten
Dyrektor Zarządzający

Źródło: "Hopfen Rundschau" Nr 11, 15.11.2011
Powrót