.Kontakt

Związek Polskich Plantatorów Chmielu

ul. Opolska 4A

24-310 Karczmiska

Tel. 81 829 10 78

E-mail: biuro@zppch.eu

Aktualności

Raport rynkowy Komisji Ekonomicznej IHGC

Raport rynkowy Komisji Ekonomicznej IHGC

26.04.2016

__________________________________________________________________________________

RAPORT RYNKOWY – Kwiecień 2016
Komisja Ekonomiczna IHGC ● Paryż ● 18 kwiecień 2016

__________________________________________________________________________________

Obecnie dostępne raporty dotyczące wielkości światowych plonów chmielu wskazują, iż w roku 2015 zbiory chmielu na świecie wynosiły 86 600 ton. Biorąc pod uwagę ogólną powierzchnię upraw – 51 200 ha – stwierdzić można, że średni zbiór chmielu z jednego hektara wyniósł 1,69 tony. Na przestrzeni ostatnich 15 lat zbiorów, niższa średnia plonu z hektara obserwowana była jedynie w roku 2013 – 1,63 t/ha. W związku z niskimi wartościami alfa kwasów w chmielu, ich produkcja spadła do zaledwie 7 700 t.
Zbiory chmielu w Stanach Zjednoczonych nie odbiegały od wyników z poprzednich lat, natomiast głównym powodem niskich zbiorów w Europie były warunki pogodowe, szczególnie w Niemczech.
Na światowym rynku browarniczym obserwowany jest rozwój, który powoduje zwiększenie zapotrzebowania na chmiel. Biorąc pod uwagę produkcję piwa w roku 2014, w roku 2015 znowu ona zmalała. W krajach takich jak: Rosja, Chiny, Japonia, Brazylia produkcja piwa – a co za tym idzie – popyt na chmiel zmniejszył się. Z drugiej jednak strony, segment browarów kraftowych charakteryzujący się wysokim dawkowaniem chmielu w produkcji, wciąż się rozrasta. Zmniejszona produkcja piwa zostaje wskutek tego zrekompensowana, przez co zapotrzebowanie na chmiel mimo to zwiększa się.
Dokładne dane nie są jeszcze dostępne. Jednak zbiory z 2015 uważane są za trzecie w historii, które doprowadziły do znaczącego niedoboru chmielu na rynku  światowym w odniesieniu do kilogramów alfa. Pierwszy raz odnotowano niedobór chmielu odmian aromatycznych. W odniesieniu do odmian aromatycznych Perle i Tradition,  tak samo jak odmian goryczkowych, zmniejszone zbiory mogą zostać wyrównane nadwyżkami z poprzednich lat. To doprowadziło do dalszego zmniejszenia zapasów tych odmian.
Światowy rynek zareagował podniesieniem cen – zarówno chmielu z wolnego rynku jak i kontraktowanego. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, raz po raz oferowane były umowy na wszystkie odmiany, z okresami kontraktacji aż do 2025 roku. Kontrakty nakłaniają do dokonywania nowych nasadzeń i powiększania areałów plantacji. W tym samym czasie, wciąż zmienia się trend odnośnie uprawianych odmian chmielu. Stany Zjednoczone wciąż zmniejsza uprawę odmian goryczkowych na rzecz odmian aromatycznych. Co więcej, słaba zewnętrzna pozycja euro w stosunku do dolara amerykańskiego, wzmacnia tylko trwałą zmianę w zapotrzebowaniu na odmiany goryczkowe w Niemczech. Powierzchnia uprawy Herkulesa wciąż się zwiększa. W 2016 przewiduje się, że 25% całego obszaru uprawy chmielu w Niemczech, będzie odnosiło się do odmiany Herkules.
Rozwój segmentów na światowym rynku browarniczym jest niezwykle sprzeczny. Dlatego też dla całej branży chmielarskiej niezwykle ważne jest aby wyciągnąć odpowiednie wnioski z tych sprzecznych tendencji, które przyniosą korzyści dla produkcji i obrotu konkretnych grup odmian chmielu lub poszczególnych odmian.
Peter Hintermeier
Niemiecki Związek Przemysłu Chmielarskiego
Paryż, 18. IV. 2016
 
Wielkości alfa kwasów podane w tonach, oparte są na obliczeniach w czasie przetwarzania. Straty związane z przechowywaniem przed przetworzeniem zostały wzięte pod uwagę. Straty związane z magazynowaniem oraz wszelkie późniejsze, aż do wykorzystania nie zostały uwzględnione.

Wszelkie dane przedstawione w raporcie odzwierciedlają opinie większości członków Niemieckiego Związku Chmielarstwa. Dane publikowane przez pojedyncze firmy i osoby mogą się różnić.

 

Żródło:

http://www.hmelj-giz.si/ihgc/doc/2016%20APR%20Hop%20Market%20Report%20EnDe.pdf

 

Powrót