.Kontakt

Związek Polskich Plantatorów Chmielu

ul. Opolska 4A

24-310 Karczmiska

Tel. 81 829 10 78

E-mail: biuro@zppch.eu

Aktualności

Raport rynku - kwiecień 2013

Raport rynku - kwiecień 2013

14.05.2013

Komisja Gospodarcza IHGC

Chociaż ostateczne dane dotyczące upraw nie są jeszcze dostępne dla wszystkich krajów prowadzących uprawy chmielu ostateczne dane mogą być podane dla krajów ważnych z punktu widzenia uprawy chmielu takich jak USA, Niemiec, Czech i Polski. Dlatego wystarczająco precyzyjne oszacowanie uprawy chmielu na świecie jest możliwe. W styczniu informacje dotyczące areału upraw USA z 2012 zostały skorygowane w górę o 450 hektarów, w odniesieniu do wielkość i podanych do IHGC w listopadzie. Podczas gdy Niemcy zanotowały dobry średni plon, wyniki w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Polsce, Słowenii, a także Chinach były raczej poniżej średniej.
 
Światowa uprawa chmielu w 2012 jest szacowana na około 89000 ton. 39% tej ilości, zebrano w Niemczech, 31% w USA i 11% w Chinach. Alfa-kwasy został wyprodukowany w ilości ok. 9100 ton. Straty alfa-kwasów od zbiorów do przetwarzania zostały uwzględnione, jednak straty przetwarzania i dalsze straty przechowywania aż do zastosowania produktów chmielowych nie zostały uwzględnione. Daje to średnią światową zawartość alfa-kwasów 10,2%, jeśli chodzi o wszystkie zebrane odmiany. Niemcy wyprodukowały 40% światowych alfa-kwasów, USA – 38%, i Chiny – 8%. Zatem tylko Niemcy i Stany Zjednoczone wyprodukowały 78% alfa-kwasów ze zbioru 2012r. W 2010 roku przez USA zostało wyprodukowane 40%, Niemcy 37% - wskaźnik ten uległ odwróceniu z uwagi na fakt, że w USA coraz więcej areału chmielu goryczkowego zastępowano chmielem aromatycznym.
 
W bieżącym roku 2013 przewidywany jest wzrost produkcji piwa do nieco ponad 2000 mln hektolitrów. Średnia globalna dawka chmielu w gramach alfa na hektolitr będzie dalej nieznacznie malała w zakresie konwencjonalnego piwa. W przeciwieństwie do tego popyt rzemieślniczego przemysłu piwowarskiego na alfa-kwasy będzie dalej rosnąć. Również w 2013 roku ok. 200 ton alfa-kwasów będzie miało zastosowanie inne niż piwowarskie. Jednak ze względu na rosnące znaczenie chmielu jako składnika aromatu w warzeniu rzemieślniczym popyt na chmiel należy analizować z aspektu bardziej zróżnicowanego.
 
Podczas gdy, w szczególności  w USA zapotrzebowanie na smak ciągle przewyższa podaż, równowaga została osiągnięta w obszarze konwencjonalnych niemieckich odmian aromatycznych Perle i Hallertau Tradition. Niemniej jednak rynek ten jest ciągle pod presją ze względu na dużą ubiegłoroczną nadpodaż zbiorów. Powoduje to obecne niskie ceny, które będą się utrzymywać w kolejnych 3-4 latach uprawowych.
 
Oczekuje się dalszego dużego zmniejszenia areału odmian goryczkowych w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech areał Hallertau Magnum nadal będzie spadać, podczas gdy część zostanie zastąpiona przez odmianę Herkules. Czy możliwe jest będzie osiągnięcie równowagi strukturalnej w zakresie odmian goryczkowych, będzie zależało od stopnia likwidowania odmian bogatych w alfa-kwasy w USA i tworzenia nowych plantacji Herkules w Niemczech. Jak opisano powyżej w odniesieniu do konwencjonalnych odmian aromatycznych również rynek chmielu bogatego w alfa cierpi z powodu nadwyżki podaży spowodowanymi dobrymi urodzajami w ostatnich latach. W związku z tym również w tym sektorze oferta cenowa  przez najbliższe dwa, trzy lata będzie niska.
Peter Hintermeier
German Hop Industry Association 
Paryż, 26.04.2013
 
 
Powrót