.Kontakt

Związek Polskich Plantatorów Chmielu

ul. Opolska 4A

24-310 Karczmiska

Tel. 81 829 10 78

E-mail: biuro@zppch.eu

Aktualności

Z pomocą nowych odmian piwowarzy czynią czar

Z pomocą nowych odmian piwowarzy czynią czar

13.08.2013

Następnie wszystkie posiadane szyszki rozprowadzono po całym świecie. Kreatywni piwowarzy niemieccy i zagraniczni, jak i znani ze swojej skłonności do eksperymentowania minibrowarnicy amerykańscy wyczarowali z pomocą nowych chmieli z Hüll, opierając się na swoich własnych wyobrażeniach na temat piwa, zarówno w zakresie produktów fermentacji dolnej, jak i produktów fermentacji górnej jedyne w swoim rodzaju piwa.

Zwłaszcza późne dodanie chmielu do kadzi wirowej lub też chmielenie na zimno powodowało pojawianie się najróżniejszych owocowych, cytrusowych, a także kwiatowych kompozycji aromatycznych. Mandarynka, limonka, melon, grejpfrut, brzoskwinia, mango, agrest to jedynie niewielki wybór z określeń, jakimi degustatorzy opisywali swoje doznania. Oczywiście w ww. piwach wyraźnie odczuwalne były też nuty zapachowe i smakowe typowo chmielowe, żywiczne i drzewne w najróżniejszych wariantach intensywności.
 
Szczególne podziękowania należą się też przetwórcom chmielu i Związkowi Plantatorów Chmielu. Wzbudzili oni na całym świecie zainteresowanie nowymi odmianami, a ich własne próby warzenia pokazały wielu piwowarom tkwiący w nich potencjał. Na targach Brau w Norymberdze w listopadzie 2011 r. oraz na Konferencji Minibrowarów w San Diego w USA w maju 2012 r. piwa z odmianami Mandarina Bavaria i Polaris zostały zaprezentowane szerokiej publiczności i zachwyciły wszystkich (patrz opis tych specjalnych piw poniżej) . Ze względu na tak niezwykle pozytywne przyjęcie przez piwowarów i degustatorów obecnie cztery linie 
 
hodowlane wykazujące szczególne nuty aromatu są już zgłoszone do zarejestrowania we Wspólnotowym Urzędzie Ochrony Odmian Roślin jako odmiany o nazwach Mandarina Bavaria, Hallertau Blanc, Huell Melon i Polaris, a Towarzystwo Badań nad Chmielem dopuściło je do uprawy. Po raz pierwszy odmiany chmielu na specjalnych warunkach licencji udostępniane są licencjobiorcom i uprawiane przez plantatorów. Do jesieni czterema nowymi odmianami z Hüll obsadzono około 40 ha.
 
Jako że zbiór z nowo nasadzonych plantacji będzie możliwy dopiero w drugim roku uprawy, wszyscy muszą się na razie jeszcze uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na możliwość skosztowania piwa z nutą mandarynkową lub melonową, warzonego z zastosowaniem nowych Specjalnych Hüllskich Odmian Smakowych. Sądząc na podstawie ogromnego entuzjazmu, jaki piwa te wzbudziły podczas degustacji w dysponujących odpowiednim przygotowaniem gremiach oraz wśród gości targów Brau Beviale w Norymberdze i Konferencji Minibrowarów w USA, odmiany te trafią wkrótce do kotłów warzelnych kreatywnych piwowarów.
 
Ponieważ prasa, radio i telewizja ciągle o tym informują, również w Niemczech konsumenci z niecierpliwością czekają na te piwa. Wciąż na nowo budzi zdumienie fakt, że bez zastosowania sztucznych dodatków piwo może charakteryzować się aż tak różnorodnymi nutami aromatu. Piwa te uzyskują swój owocowy aromat w zgodności z niemieckim nakazem czystości piwa wyłącznie w wyniku chmielenia Specjalnymi Hüllskimi Odmianami Smakowymi, które powstały w wyniku czysto konwencjonalnej hodowli wykorzystującej naturalne zróżnicowanie genetyczne materiału hodowlanego.
 
Szersza paleta aromatów z Hüll
 
Odnośnie odmian wywodzących się z nowego dla Centrum Badań nad Chmielem w Hüll kierunku hodowli, jakim są Specjalne Odmiany Smakowe, oczekuje się, że zyskają znaczenie na rynku piwa jako odmiany specjalne dla sektora premium. Stanowią one poszerzenie oferty odmian aromatycznych z Hüll. W ten sposób i konserwatywni, i otwarci na nowości piwowarzy, jak i lubiący eksperymentować minibrowarnicy mają do swojej dyspozycji jeszcze szerszą paletę aromatów rodem z Hüll, których mogą użyć do warzenia swoich piw. Od bardzo delikatnych odmian aromatycznych odpowiadających pod względem aromatu starym odmianom miejscowym, poprzez odmiany charakteryzujące się wciąż jeszcze typowym aromatem chmielu, jak Saphir, Smaragd i Opal z lekko owocowym i kwiatowym akcentem, aż po Specjalne Hüllskie Odmiany Smakowe z feerią owocowych, cytrusowych i kwiatowych nut aromatu oraz dobrze wyważonymi nutami aromatu chmielu.
 
Prace hodowlane trwają nadal – obecnie każdorazowo jedną trzecią krzyżówek przeprowadza się z zamiarem uzyskania klasycznych aromatów lub odmian wysokogoryczkowych. Z taką samą intensywnością pracuje się nad nowatorskimi kompozycjami aromatycznymi. W wyniku tych prac wyselekcjonowano już na przykład siewki o intensywnych nutach moreli i owoców miękkich. Spektrum, z którego mogą wybierać piwowarzy i które sprawia, że mogą dać się ponieść nawet trochę bardziej ekstrawaganckim inspiracjom, poszerzone jest o zupełnie już nietypowe dla chmielu warzywne i ziołowe kierunki aromatu, jak np. aromat lubczyku i selera. 
 

Eksperci oceniają aromat próbek zebranego chmielu w szklarni w Hüll 
 
 


Tylko nielicznym z tysięcy siewek z nowych krzyżówek udaje się uzyskać status odmiany.
 

Prace nad krzyżowaniem chmielu na plantacji hodowlanej w Hüll

 

Autorzy i zdjęcia: dr Elisabeth Seigner i Anton Lutz, Zespół ds. hodowli chmielu Bawarskiej Krajowej Agencji Rolnictwa; dr Klaus Kammhuber, Zespół ds. analiz chmielu Bawarskiej Krajowej Agencji Rolnictwa;

Źródło:Hopfen-Rundschau International 2012 / 2013 (Międzynarodowy Przegląd Chmielarski 2012 / 2013)

Powrót